1- Yeni Personel Ekleme :
- Üstte bulunan Yeni düğmesine tıklayınız. (Kaydet düğmesinin aktif olması için gerekli. Sıra No hücresinin arka plan rengi kırmızı olacaktır. Otomatik sıra numarası verecektir. İsterseniz siz elle sıra numarasını değiştirebilirsiniz.)

 * işaretiyle işaretli hücreler mutlaka doldurulmalı. Personelin ekders sistemine kaydolması için Sınıfının Eğitim Öğretim sınıfı olması gerekir. İdareci bile olsa bu sınıfı seçiniz.

- Kurum ve Adres bilgileri sekmesini doldurduktan sonra Kaydet düğmesine tıklayabilirsiniz. Personel listesinde ismi gözükmesi gerekmektedir. Listede ismi gelmezse işlem adımlarınızı kontrol ediniz.
- Ek ders bilgileri sekmesinde KBS sisteminde bulunan ücret türleri listesinden ilgili personel hangi tip ücret alacaksa (burada yıl boyunca alacağı veya alabileceği ücret tiplerini) işaretleyip ortadaki ' > ' ok işaretine tıklayıp listeye eklenmesini sağlayınız.

- Haftalık ders dağılımında standart olan ücret rakamlarını yazdıktan sonra


AÇIKLAMA : Yukarıdaki resimdeki Tipi sütununda yazan Gündüz ismi üzerine tıklayarak değiştirlebilir. Örneğin ilgili kişi bir idareci ise buradaki Gündüz ismi yerine Ders Niteliğinde Yönetim Görevi yazılması gerekir. Bu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Ek ders Tahakkuk Cetvelinde görünecek isimdir. KBS sisteminde yine aynı kodla aktarılmacaktır. (Güncelleme Ekim 2013)


'Değişiklikleri Güncelle' düğmesine tıklayınız.

- Eğer öğretmenin Yurt nöbeti ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi (MAÖL) yüzyüze eğitim dersi varsa işaret koymayı unutmayınız.
- ** Değişiklikleri Güncelle düğmesinin işlemi doğru yapabilmesi için mutlaka personel seçili ve TC Kimlik numarası hanesinin dolu olması gerekmektedir.
2- Personel Kayıt Güncelleme :
- Listeden personel seçimi yapınız. Personele ait bilgiler ilgili hücrelerde gözükecektir.  (Sıra No hücresinin arka plan rengi sarı olacaktır. Bu düzenleme modudur. Kaydet düğmesi aktiftir.)
- Kurum ve Adres bilgilerinde güncelleme yaptıktan sonra Kaydet düğmesine tıklayınız.
- Ek ders bilgilerinde değişiklik yaptıktan sonra mutlaka 'Değişiklikleri Güncelle' düğmesine tıklamayı unutmayınız.
2/a - TC Kimlik No Değiştirme
- Personelin TC Kimlik numarası hatalı yazıldığı zaman KBS Sistemine aktarma esnasında hata vermekte. Onun için ilgili personelin hatalı olan TC kimlik numarasını değiştimek için önce listeden personel seçilir. Yeni numarası ilgili alan yazıldıktan sonra değiştir düğmesine tıklanır. Ardından Tahakkuk formundan Excel dosyası yeniden oluşturulup KBS sitemine aktarma yapılır.
3- Personel Arama :
- Liste sıra numarası ile personel gösterecektir. Alfabetik olarak sıralama yapmak için listenin üst satırındaki Adı Soyadı etiketine farenin sol tuşu ile tıklayınız.

- TC Kimlik numarası, Adı ve Soyadı ile arama yapmak için ilgili hücrelerin yanında bulunan mercek resmine tıkladığınız zaman ilgili kişi listede görünecektir. Buradan ismine tıklayıp işlem yapabilirsiniz.

4- Ek ders bilgileri sekmesi :
- Ek ders bilgileri sekmesi yukarıda da belirtildiği gibi personelin alacağı veya alması muhtemel ücretleri için esnek olarak tasarlanmıştır. İstedğiniz zaman ekleme ve çıkarma yapabilirsiniz. Senede bir defa kullanılacak ödeme tipi için listeye ekleme yapmanız gerekmez, ödeme ayında buradan girip ödeme tipini ekleyebilirsiniz.
- Yurt belleticilik nöbet günleri her ay değişiklik gösterdiği için burada Yurt Nöbeti işaretli olanlar için Yurt Belletici formunu kullanarak aylık ücret girişi yapmanız tahakkuk aşamasında kolaylık sağlayacaktır.
© 2013 http://www.karagoz.web.tr Karagöz Online