ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ FORMU
1- Asgari Geçim İndirimi ücretlilerde devletin yapmış olduğu vergi indirimini ifade etmektedir. Yıllık olarak hesaplanan bu indirimin hesaplanmasından Asgari Ücret'in Ocak ayında belirlenen miktarı üzerinden kişinin vergi indirimi alması demektir. Aşağıdaki tabloya göre indirim oranının belirlenmesi gerekmektedir.
Bekar = %50, Dul = %50,
Evli (Eşi Çalışmayan) = %60, 1 Çocuklu = %67,5, 2 Çocuklu = %75, 3 Çocuklu = %80, 4 Çocuklu = %85, 5 Çocuklu = %90,
Evli (Eşi Çalışan) = %50, 1 Çocuklu = %57,5, 2 Çocuklu = %65, 3 Çocuklu = %70, 4 Çocuklu = %75, 5 Çocuklu = %80
2- Asgari Geçim İndirimi formunu açtığınız zaman Personel Listesinden kişiyi seçiniz. İlk defa kayıt yapılırken formun alt tarafında bulunan listede ismi çıkmayan personel için, yukarıdaki oranlardan uygun olanı personel bilgileri bölümündeki Asgari Geçim İndirimi Oranı hücresine yazınız. Oran yazılırken kişinin İndirime Esas Tutarı otomatik olarak hesaplanacaktır.
3- HESAPLAMA bölümündeki Hesapla düğmesine tıklayınız. Yıllık ve Aylık asgari geçim indirimi ilgili hücrelere yazılacaktır. KAYDET düğmesine tıklayarak personele ait bilgiler kaydedilecektir ve alttaki listede görünecektir.
4- Tüm personelin hesaplama ve kaydetme işlemi bittikten sonra Asgari Geçim İndirimi Bordrosu Yazdır düğmesine tıklayıp yazdırınız.
* Ücretli öğretmen işlemleri önceki ayın 15'i ile mevcut ayın 14'ü arasını kapsar, ancak Asgari Geçim indirimi için geçerli ay üzerinden işlem yapılması gerekmektedir. Bu yüzden işlem yapılacak Yıl ve Ay bilgileri önceden seçili olarak gelmektedir.
© 2013 http://www.karagoz.web.tr Karagöz Online